×
En del av Stockholms stad
Skärholmen
Tito och fåglarna

Film i skolan

Skärisbiografen i Kulturhuset Skärholmen är bion för barn och unga med ett filmprogram som utgår från barn- och ungdomsperspektiv. 

Varje termin kan skolklasser i grundskolan och gymnasiet ta del av Skärisbiografens breda filmprogram med kortfilmer, långfilmer, klassiker, sprillans ny film och unika samarbeten med filmfestivaler.

Bokning

Biobiljetter finns att boka för skolklasser och medföljande lärare och kostar 0-20 kr/elev beroende på film, lärare har fri entré. För att boka mejlar du caroline.taracci.nilsson@stadsteatern.stockholm.se

Här kan du önska film 
I programmet finns olika tillfällen där ni kan önska film. Det betyder att kan ni välja en egen film som vi kan boka in åt er. Ni kan även föreslå en av filmerna i vårterminens filmprogram som ni vill se en annan tid eller dag.

Höstterminen 2019

Bioupplevelsen och filmmagin står i centrum när temat Bland människor, monster och makt genomsyrar urvalet av filmerna i höstterminens filmprogram.

Höstterminens filmprogram har skapats tillsammans med filmfestivalerna CinemAfrica, Stockholms Latinamerikanska filmfestival Panoramica och Monsters of Film som gör det möjligt att visa både kortfilm och långfilm med fri entré. 

SEPTEMBER

Torsdag 19 september
10:15 Pojken och världen (Panoramica)

Fredag 20 september
13:15 A Girl’s Band (Panoramica)

Måndag 23 september
09:15 Smallfoot
11:30 Här kan du önska film!
13:30 Rafiki (CinemAfrica)

Måndag 30 september
09:15 Smallfoot
11:15 Här kan du önska film!
13:30 Rafiki (CinemAfrica)

OKTOBER

Måndag 7 oktober
09:15 Lånaren Arrietty
11:15 Woke kortfilm för åk 2-4
13:15 Srbenka + förfilmen: Ingen lyssnar

Måndag 14 oktober
09:15 Monster och identiteter: Kortfilm för F – Åk 3 (Monsters of Film)
10:15 Här kan du önska film!
13:15 Nosferatu + med samtal efter filmen (Monsters of Film)

Måndag 21 oktober
09:15 Paranorman + med samtal efter filmen (Monsters of Film)
11:30 Binti (CinemAfrica)
13:15 Pans Labyrint

Måndag 28 oktober
11:15 Höstlovsbio: Här kan fritidsgrupper önska film!
13:15 Höstlovsbio: Här kan fritidsgrupper önska film!
15:15 Höstlovsbio: Här kan fritidsgrupper önska film!
18:15 Höstlovsbio: Här kan fritidsgrupper önska film!

Tisdag 29 oktober
13:15 Höstlovsbio: Här kan fritidsgrupper önska film!
15:15 Höstlovsbio: Här kan fritidsgrupper önska film!
18:15 Höstlovsbio: Här kan fritidsgrupper önska film!

Torsdag 31 oktober
13:15 Höstlovsbio: Här kan fritidsgrupper önska film!
18:15 Höstlovsbio: Här kan fritidsgrupper önska film!

NOVEMBER

Måndag 4 november
09:15 Binti (CinemAfrica)
11:15 Srbenka + med förfilmen: Ingen lyssnar
13:15 Binti (CinemAfrica)

Måndag 11 november
09:15 Woke kortfilm för åk 2-4
11:15 Här kan du önska film!
13:15 Pans Labyrint

Måndag 18 november
09:15 Smallfoot
12:15 Woke kortfilm för åk 2-4
13:15 Här kan du önska film!

Måndag 25 november
09:15 Woke kortfilm för åk 2-4
11:15 Pojken och världen (Panoramica)
13:15 Här kan du önska film!

DECEMBER

Måndag 2 december
09:15 Lånaren Arrietty
11:30 Här kan du önska film!
13:15 Srbenka + med förfilmen: Ingen lyssnar

Måndag 9 december
09:15 Tito och fåglarna + med förfilmen: Neil
11:15 Lånaren Arrietty
13:30 Här kan du önska film!

Måndag 16 december
09:15 Tito och fåglarna + med förfilmen: Neil
11:15 Här kan du önska film!
14:15 Här kan du önska film!

Hurra, mer bio för barn och unga!