×
En del av Stockholms stad
Serieteket. Illustration: Joanna Hellgren

Serieteket

Sveriges främsta specialbibliotek för tecknade serier och grafisk litteratur sedan 1996. En rik samling serie- och konstböcker i ett medvetet urval av brett och smalt, samt en levande program-verksamhet. En självklar träffpunkt för alla serieintresserade.

Se våra öppettider här >

Tel: 08-506 20 348
E-post: kulturbiblioteket@stockholm.se

Vi som jobbar med Serieteket:

Ola Hellsten, konstnärlig ledare Serieteket
ola.hellsten@stockholm.se, 072-584 80 33

Elisabet Andersson, biblioteksassistent
elisabet.andersson@stockholm.se, 08-506  203 61

Linda Gustafsson, bibliotekarie
linda.m.gustafsson@stockholm.se, 076-825 20 66

Elin Jansson, bibliotekarie
elin.kl.jansson@stockholm.se, 076-129 35 78

Blogg: serieteketbloggen.wordpress.com
Facebook: facebook.com/serieteket
Twitter: @Serieteket

Administrativ personal och ledning

Lars Åkesson, enhetschef
lars.akesson@stockholm.se, 076-825 32 14

Ellinor Ahlbäck Herou, enhetschef
ellinor.ahlback-herou@stadsteatern.stockholm.se, 08-506 202 32

Linda Wärme, planeringssamordnare
linda.warme@stockholm.se, 08-506 20 349

Markus Tommyson Keiland, biblioteksinformatör
markus.keiland@stockholm.se, 072-584 80 26

Maria Mårsell, litteratur- och bibliotekschef
maria.marsell@stockholm.se, 076-82 53 512